Trasy

Szlak Pałaców Szlak Pałaców

  • Dystans: 74.6 km
  • Czas trwania: 9 h
  • Poziom: trudny
  • Suma podejść: 264 m
  • Suma zejść: 332 m

Przebieg: Mostowo – Rosnowo – Niedalino – Strzekęcino – Bardzlino (most na Radwi) – Białogórzyno – Nosowo – Parsowo – Świemino – Warnino – Wierzchomino – Dobrzyca – Borkowice – Śmiechów – Pleśna– Gąski

Kolor oznakowania: żółty

Szlak Pałaców, ze względu na długość ponad 70 km, jest propozycja dla nieco bardziej wprawionych rowerzystów. Rozpoczyna się w Mostowie i prowadzi aż do wybrzeża Bałtyku. Pierwsze kilometry wycieczki przebiegają w towarzystwie rzeki Radew i jej rozlewiska – mijamy Jezioro Rosnowskie, jezioro Hajka i liczne zatoki. Radew opuszczamy dopiero po 20 km, w Niedalinie, gdzie powita nas kolejny zbiornik wodny, Jezioro Niedalińskie. Już w następnej miejscowości, w Strzekęcinie, odwiedzimy pierwsze pałace. Będzie to pochodzący z przełomu XIX i XX w. Bursztynowy Pałac i znajdujący się w jego sąsiedztwie neoklasycystyczny dwór nazywany Białym Pałacem, wzniesiony w 1921 r. Budynki tworzą dziś kompleks hotelowy, a w ich okolicy można także obejrzeć zabytkową wieżę ciśnień i zabudowania folwarczne.

Opuszczając Strzekęcino kierujemy się w stronę Białogórzyna, w którym warto odwiedzić szachulcowy kościół z XIX w. Po drodze po raz kolejny mijamy rzekę Radew, która na naszej trasie jeszcze nie raz się pojawi. Prowadzi nas ona do Nosowa, w którym znajduje się XIX-wieczny kościół pw. świętych Piotra i Pawła oraz imponujący neorenesansowy pałac barona Von Sprengera wraz z przyległym do niego XVIII-wiecznym parkiem. Miejscowością sąsiadującą z Nosowem jest Parsowo i tam również możemy zajrzeć do zabytkowego parku i znajdującego się w nim barokowego pałacu. Obecnie pełni on funkcję domu spokojnej starości.

Z Parsowa jedziemy w stronę Świemina, a później na północ do Warnina i Wierzchomina, po drodze mijając Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, które jest jednym z największych siedlisk wiciokrzewu pomorskiego w Polsce. W samym Wierzchominie możemy odwiedzić zabytkowy kościół z XVIII w., a nieco dalej ogrody tematyczne Hortulus, w których zaaranżowano ogrody w różnych stylach: japońskim, francuskim, kamiennym itp.

Na ostatnim etapie wycieczki, w Borkowicach, możemy obejrzeć zabytkowy dwór, będący teraz prywatnym mieszkaniem, a w położonym nieopodal Śmiechowie – romańsko-gotycki kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski z przełomu XIII i XIV w. Trasa kończy się przy w miejscowości Gąski przy latarni morskiej, która zaprasza do wejścia na taras widokowy ze spektakularnym widokiem na wybrzeże.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie