Przebieg: Wyszebórz – Wiewiórowo – Osetno – Karsina – Garbno – Cetuń – Rosocha – Polanów
Kolor oznakowania: niebieski
Celem wycieczki prowadzącej „Polanowskim Traktem Przyrodniczym” jest Święta Góra Polanowska, czyli niewielkie wzniesienie, które wielkimi literami zapisało się w okolicznej, przedchrześcijańskiej historii. Niegdyś lokalna społeczność spotykała się na tym wzgórzu, aby oddać cześć słowiańskim bogom. W późniejszych czasach powstała tam drewniana kaplica, a góra znalazła się na pielgrzymkowym szlaku. Dziś miejsce to jest pustelnią zakonu franciszkanów, a na szczyt prowadzi droga krzyżowa z ludowymi rzeźbami. U jej podnóża został zaś utworzony punkt wypoczynkowy, który jest celem trasy.
Szlak zaczyna się w Wyszeborzu i przez pewien czas biegnie wspólnie z przebiegiem Szlaku Gotów. Kierujemy się w stronę Wiewiórowa i później Karsiny, po drodze mijając wody Jeziora Nicemino. Następne miejscowości na trasie to Garbno i Cetuń, leżący nad brzegiem Jeziora Wielkiego. Ciekawym zabytkiem w Cetuniu jest XIX-wieczny pałac neogotycki położony w parku krajobrazowym. Obecnie mieści się w nim dom pomocy społecznej.
Po opuszczeniu Cetunia zostanie nam do pokonania ok. 4 km i w Polanowie, na ulicy Zacisze, zakończymy swoją wycieczkę. Przy parkingu pod Świętą Górą Polanowską możemy nieco odpocząć i rozważyć wejście na szczyt wzniesienia. Długość trasy wynosi ok. 1 km.