Trasy

Kościoły gotyckie gminy Sianów Kościoły gotyckie gminy Sianów

  • Dystans: 29.9 km
  • Czas trwania: 3 h 30 min
  • Poziom: łatwy
  • Suma podejść: 130 m
  • Suma zejść: 134 m

Przebieg: Sianów – Karniszewice – Dąbrowa – Wiekowice – Dobiesław – Bielkowo – Iwęcino – Rzepkowo – Osieki

Kolor oznakowania: żółty

Propozycja wycieczki powinna przypaść do gustu przede wszystkim miłośnikom architektury sakralnej – prowadzi bowiem po najbardziej urokliwych kościołach ziemi koszalińskiej, a przy okazji jest dość łatwa. Trasa ma swój początek w Sianowie przy tamtejszym XVI-wiecznym kościele pw. św. Stanisława Kostki. Warto do niego również zajrzeć – wnętrze posiada bogate, renesansowe wyposażenie. Z Sianowa kierujemy się na północny-wschód i po ok. 7 km dojeżdżamy do Karnieszewic, w których możemy odwiedzić nieco nowszy od sianowskiego i znacznie mniejszy kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Został on wzniesiony w konstrukcji szachulcowej i niegdyś należał do ewangelików.

Kolejnym sakralnym zabytkiem naszej wycieczki jest wybudowany z cegły i kamienia polnego kościół w Dąbrowie, w którym na uwagę zasługuje prezbiterium datowane na II poł. XIV w. i gotycka kropielnica z piaskowca. Trasa prowadzi nas obok cmentarza, za którym skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę Wiekowic i Dobiesława. Tam znajduje się gotycki kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodzący z XV w. i wzniesiony z cegły. Za Dobiesławiem skręcamy w lewo w stronę Bielkowa, w którym razem z przebiegiem szlaku niebieskiego, jedziemy do Iwięcina na spotkanie z XIV-wiecznym tamtejszym kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski. W jego sąsiedztwie znajdują się także zabytkowe, drewniane bramy, prowadzące na znajdujący się tu niegdyś cmentarz. Jedziemy dalej w stronę Jeziora Jamno i w miejscowości Osieki kończymy naszą wycieczkę. Na zakończenie możemy odwiedzić tamtejszy kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, wybudowany na przełomie XIV i XV w.

Większość zabytków, jakie odwiedzimy podczas sakralnej wycieczki, związana jest historycznie z obecnością na tych ziemiach cystersów. To właśnie z ich inicjatywy powstało sporo kościołów, które do dzisiaj możemy odwiedzać. Warto też wybrać się na Szlak Cysterski, aby poznać ich jeszcze więcej.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie