Trasy

Przez Stary Kolejowy Szlak Przez Stary Kolejowy Szlak

  • Dystans: 140 km
  • Czas trwania: 7 h 1 min
  • Poziom: trudny
  • Suma podejść: 544 m
  • Suma zejść: 546 m

Gotowi na jedną z najlepszych wycieczek z aplikacji Rowery na Forum? Mamy nadzieję, że tak! To całodniowa i długa, bo licząca ok. 140 km trasa, przeznaczona dla zaawansowanych kolarek i kolarzy. Należy się do niej dobrze przygotować. Jednak bez obaw, jest dobrze oznakowana i bezpieczna.

Długodystansowa trasa rowerowa (nr 15) została zbudowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Przebiega po dawnych liniach kolejowych, dzięki czemu jest pozbawiona dużych wzniesień i przewyższeń, łatwa i przyjemna, a przy tym pełna niezwykłych zabytkowych miejsc i pięknych widoków.

Stary Kolejowy Szlak (SKS) przejedziecie komfortowo na każdym typie roweru, jednak najbardziej odpowiedni będzie rower długodystansowy, np. trekkingowy, crossowy, gravelowy, a nawet szosowy, o ile zostanie wyposażony w opony bardziej turystyczne niż sportowe.

Trasa jest systematycznie rozbudowywana. Aktualnie, gdy opisujemy dla Was Stary Kolejowy Szlak, w budowie są jego dwa nowe fragmenty.

Pierwszym z nich jest odcinek z Karlina do Białogardu – oddanie go wyraźnie poprawi komfort i skróci czas przejazdu. Nie ma jednak szansy, aby nowym fragmentem trasy przejechać w najbliższym sezonie (2023).

Drugim z nich jest odcinek łączący wsie Żeleźno i Wronie Gniazdo. Tutaj prace są bardzo zaawansowane i jest możliwe, że w chwili, kiedy czytacie ten tekst, został już włączony do ruchu. Podczas sprawdzania trasy (maj 2023) nie był jeszcze dostępny, dlatego nawigacja pokieruje Was według starego przebiegu (jest tam fragment drogi gruntowej). Na tym odcinku zwróćcie uwagę na oznakowanie szlaku (pomarańczowe strzałki kierunkowe „15A”) i kierujcie się tymi wskazaniami.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie