Trasy

Po nasypach wąskotorówki (Koszalin – Kępiste) Po nasypach wąskotorówki (Koszalin – Kępiste)

  • Dystans: 64.3 km
  • Czas trwania: 3 h 30 min
  • Poziom: średni
  • Suma podejść: 375 m
  • Suma zejść: 378 m

Trasa prowadzi w południowe rejony Koszalińskiego, m.in. przez okolice Bonina, Manowa, Wyszewa, Osetna czy Kępistego i oczywiście Mostowa z Kamiennymi Kręgami, które są obowiązkowym punktem wycieczki.

Trasa jest zróżnicowana pod względem trudności, oferuje przy tym przepiękną podróż po lasach, łąkach i urokliwych miejscowościach. Nie zabraknie na niej asfaltu, szutru, leśnych dróg, a nawet piaszczystych (krótkich) podjazdów.

Zabierzmy więc ze sobą przekąski, ulubioną kawę do termosu i ruszajmy w drogę!

Startujemy spod centrum handlowego Forum Koszalin i kierujemy się na Manowo. Dobrze znaną chyba wszystkim rowerowym zapaleńcom z okolic ścieżką rowerową wzdłuż drogi krajowej nr 11 wyjeżdżamy z miasta.

Mijamy Bonin, w którym znajduje się oddział Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego (zwany potocznie „Instytutem Ziemniaka”). Kilkaset metrów dalej, zaraz przy trasie, leży pięknie usytuowany, wręcz wyeksponowany na lekkim wzniesieniu, kościół pw. św. Izydora.

Docieramy do miejscowości Manowo, gdzie przy odrobinie szczęścia zostaniemy przywitani zapachem świeżego drewna ciętego w lokalnym tartaku. Tu obieramy kierunek na Wyszebórz, a po chwili skręcamy w prawo. (Jeśli z jakichś przyczyn twój GPS będzie miał problemy, zapytaj o wyjazd w kierunku Wyszewa po nasypie starej kolejki wąskotorowej – w czasach swojej świetności kolej ta woziła pasażerów aż do Bobolic).

Do Wyszewa jedziemy przez las, mijając po drodze lokalny cmentarz. W samym Wyszewie docieramy do głównej drogi, skręcamy najpierw w prawo, a po kilkudziesięciu metrach w lewo. (Uwaga! To miejsce, które odwiedzimy w drodze powrotnej, więc ślady trasy w twoim urządzeniu będą się nakładały). Kierujemy się w lewo, w stronę lasu, zostawiając po prawej stronie plac zabaw. Dalej to już czysta szutrowa przyjemność!

Następnym punktem na trasie jest Park Leśników (to ok. 24 km trasy). Stąd jedziemy już drogą asfaltową. Wyjeżdżając z parku, skręcamy w lewo. Docieramy do miejscowości Karsina, w której znajdują się ruiny kościoła z ciekawymi, drewnianymi rzeźbami.

Ruszamy dalej w kierunku Kępistego (4,8 km według znaku), gdzie zobaczymy pięknie utrzymany, oryginalny, drewniany dom. Wyjeżdżając z miejscowości, po prawej stronie będziemy mieli piękny widok na okoliczne łąki.

Podążając dalej przez malownicze lasy, dotrzemy do chyba najbardziej znanego punktu w okolicy, czyli do Kamiennych Kręgów – cmentarzyska Gotów, które jest rezerwatem archeologicznym. Prowadzi przez niego szlak rowerowy oznaczony kolorem zielonym.

Następny punkt wycieczki może wydawać się niepozorny, ale warto tam pojechać. To polana powstała na skutek wycinki, na skraju której wiatr poczynił szkody, łamiąc kilka drzew. Zostawiamy je po swojej prawej stronie i robimy łuk, dojeżdżając do meandrującej rzeki Radew.

Stąd jedziemy lasem do drogi krajowej nr 11 w Mostowie, gdzie na moment „wskakujemy” na chodnik, by po chwili obrać kierunek na Drzewiany. Po kilkunastu metrach odbijamy w lewo i wzdłuż drogi krajowej nr 11 kierujemy się na Koszalin. Po drodze, w Wyszewie mijamy po prawej stronie kościół pw. św. Wojciecha BM. Dalej przez Lubiatowo docieramy do Koszalina, gdzie kończymy trasę przy Forum Koszalin.

dystans (km) wysokość m n.p.m.