Trasy

Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów - Trasa nr 1 Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów - Trasa nr 1

  • Dystans: 29.4 km
  • Czas trwania: 3 h
  • Poziom: łatwy
  • Suma podejść: 186 m
  • Suma zejść: 175 m

Przebieg: Sianów – Szczeglino Nowe – Borowiec – Ratajki – Przytok – Sianów

Kolor oznakowania: niebieski

Leśne szlaki rowerowe na terenie gminy Sianów to propozycja czterech wycieczek pętlowych o zróżnicowanym stopniu trudności, ale podobnej długości (trzy z nich mają długość ok. 25 km, a jedna prawie 40 km). W dużej mierze przebiegają one ścieżkami leśnymi, ale przy okazji dają rowerzystom możliwość zapoznania się z okolicznymi zabytkami i malowniczymi krajobrazami. Wszystkie mają swój początek w Sianowie, przy ul, Mickiewicza. Tam też również znajduje się sporej wielkości plac, na którym osoby przyjezdne mogą zostawić swój samochód.

Trasę nr 1 oznakowaną kolorem niebieskim możemy określić jako łatwą, z niewielką ilością podjazdów, które mogą wymagać nieco większego wysiłku. Na początku wycieczki kierujemy się w stronę Szczeglina Nowego, objeżdżając od północnej strony Jezioro Topiele. W początkowym fragmencie trasy warto spoglądać za siebie, ponieważ z drogi roztacza się wspaniały widok na Sianów i Kłos. Przez dłuższy czas towarzyszy nam gęsty las, przejeżdżamy też przez wiekowe bory sosnowe, w pewnym miejscu spotykając się z lasem liściastym z dominacją dębu czerwonego. Najlepsze wrażenie robi on jesienią, kiedy liście zaczynają się przebarwiać.

Dojeżdżamy do Szczeglina Nowego, które mijamy kierując się na Borowiec. Po drodze spotykamy rzekę Polnicę, przez którą musimy się przeprawić. Znajdziemy tam prowizoryczny most z pali przerzuconych przez nurt, bardziej odważni mogą przeprawić się w bród. Teraz czeka nas dość wymagający podjazd do Borowca, który nagrodzony będzie dość długim zjazdem, jeszcze przed Ratajkami. Hamujemy w miejscowości Przytok, w której znajduje się miejsce odpoczynku położone nieopodal Rezerwatu Sieciemińskie Rosiczki. Chroni on rosnące na tym obszarze owadożerne rośliny. Z Przytoka kierujemy się już w stronę Sianowa, po drodze mijając jeszcze jedno jezioro, tym razem Małe Świdno.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie