Trasy

Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów - Trasa nr 2 Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów - Trasa nr 2

  • Dystans: 43.7 km
  • Czas trwania: 4 h 30 min
  • Poziom: średni
  • Suma podejść: 249 m
  • Suma zejść: 247 m

Przebieg: Sianów – Węgorzewo Koszalińskie – Szczeglino – Kolonia Dzięcioły – Kościernica – Sianów

Kolor oznakowania: zielony

Leśne szlaki rowerowe na terenie gminy Sianów to propozycja czterech wycieczek pętlowych o zróżnicowanym stopniu trudności, ale podobnej długości (trzy z nich mają długość ok. 25 km, a jedna prawie 40 km). W dużej mierze przebiegają one ścieżkami leśnymi, ale przy okazji dają rowerzystom możliwość zapoznania się z okolicznymi zabytkami i malowniczymi krajobrazami. Wszystkie mają swój początek w Sianowie, przy ul, Mickiewicza. Tam też również znajduje się sporej wielkości plac, na którym osoby przyjezdne mogą zostawić swój samochód.

Trasa nr 2, oznakowana kolorem zielonym, jest najdłuższą z propzycji Leśnych szlaków rowerowych gminy Sianów. Początkowo prowadzi w stronę Węgorzewa Koszalińskiego. Do miejscowości dojeżdżamy drogą gruntową, po przejechaniu ok. 3 km. Następnie mijamy Szczeglino – tam możemy zobaczyć wybudowany w stylu neogotyckim kościół, pochodzący z początku XX w. Leśnymi drogami dojeżdżamy do miejscowości Kolonia Dzięcioły, gdzie spotykamy się z rzeką Unieść i przez kilka kilometrów jedziemy meandrującą, rzeczną dolinką. Po drodze możemy podziwiać okazałe dęby oraz źródełka wypływające wprost z ziemi. Nasypem dawnej kolejki docieramy do Kościernicy, w której warto zobaczyć zbudowany prawdopodobnie w XV w. kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski.

W dalszym ciągu jedziemy leśnymi ostępami i po chwili docieramy do „Szczeglińskich Kurhanów”. Są to dawne mogiły w kształcie stożkowatego kopca, w którym odbywały się szkieletowe lub ciałopalne pochówki. Po przejechaniu około 10 km leśnymi ścieżkami dojeżdżamy do jeziora Małe Świdno, po którego minięciu wjeżdżamy na ulicę Łubuszan i docieramy do końca trasy.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie