Trasy

Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów - Trasa nr 3 Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów - Trasa nr 3

  • Dystans: 23.1 km
  • Czas trwania: 2 h 30 min
  • Poziom: trudny
  • Suma podejść: 207 m
  • Suma zejść: 205 m

Przebieg: Sianów – Policko – Lubiatowo – Maszkowo – Sianów

Kolor oznakowania: czarny

Leśne szlaki rowerowe na terenie gminy Sianów to propozycja czterech wycieczek pętlowych o zróżnicowanym stopniu trudności, ale podobnej długości (trzy z nich mają długość ok. 25 km, a jedna prawie 40 km). W dużej mierze przebiegają one ścieżkami leśnymi, ale przy okazji dają rowerzystom możliwość zapoznania się z okolicznymi zabytkami i malowniczymi krajobrazami. Wszystkie mają swój początek w Sianowie, przy ul. Mickiewicza. Tam też również znajduje się sporej wielkości plac, na którym osoby przyjezdne mogą zostawić swój samochód.

Trasa nr 3 charakteryzuje się sporą różnicą wzniesień, przez co może być określana jako trudna. Rozpoczyna się w Sianowie, z którego kierujemy się na południe, przekraczając po chwili mostek na rzece Unieść. Po drodze na Maszkowo przejeżdżamy przez okazałe lasy ze sporą ilością starodrzewi sosnowych z domieszką świerka. Dojeżdżamy do drogi nr 206, którą przez chwilę jedziemy, a następnie odbijamy w prawo i kierujemy się w stronę Lubiatowa i Jeziora Lubiatowskiego. Jest to najtrudniejszy fragment trasy, biegnący jarem, który po chwili wznosi nas na wierzchołki moren okalających Sianów.

Po minięciu Lubiatowa dojeżdżamy do Jeziora Policko i po chwili również do miejscowości Policko, w której możemy zobaczyć Cichy Dwór – XIX-wieczny zabytek, w którym obecnie znajduje się hotel. Jedziemy na południe w stronę Maszkowa, przy którym ponownie spotykamy się z rzeką Unieść. Prowadzi nas ona aż w okolice Jeziora Topiele, przy którym skręcamy w lewo, w ulicę Węgorzewską, kierującą nas do Sianowa – tam kończymy naszą wycieczkę. Na trasie nr 3 znajduje się sporo punktów odpoczynkowych, sprzyjających relaksowi w otoczeniu sianowskiej przyrody.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie