Trasy

Sianowska Kraina w Kratkę Sianowska Kraina w Kratkę

  • Dystans: 44.8 km
  • Czas trwania: 5 h
  • Poziom: łatwy
  • Suma podejść: 221 m
  • Suma zejść: 221 m

Przebieg: Sianów – Węgorzewo Koszalińskie – Szczeglino – Sowno – Ratajki – Przytok – Sieciemin – Karniszewice – Skibno – Sianów

Kolor oznakowania: czerwony

Trasa o wdzięcznej nazwie „Sianowska Kraina w Kratkę” ma charakter pętlowy, zaczyna się i kończy w Sianowie, przy ryglowym kościele pw. św. Stanisława Kostki. Prowadzi przez najbardziej urokliwe zabytki wybudowane w charakterystycznym dla regionu stylu ryglowym. Dobrze zachowane budynki szachulcowe i z muru pruskiego można znaleźć w pojedynczych miejscach i to przez nie właśnie prowadzi nasza trasa.

Kierując się do pierwszej miejscowości na trasie, Węgorzewa Koszalińskiego, mijamy po drodze Jezioro Topiele. W samym Węgorzewie możemy odwiedzić lapidarium i pomnik poświęcony mieszkańcom poległym w I wojnie światowej, znajduje się tam również kilka domów o konstrukcji szachulcowej. Kolejną miejscowością, przez którą prowadzi szlak, jest Szczeglino, jednak to dopiero w Sownie znajdziemy kolejny obiekt „w kratkę”. Będzie to kościół o konstrukcji ryglowej, wybudowany w XIX w., otoczony przez wiekowe dęby. Tuż za Sownem znajdziemy Przytok, w którym warte zobaczenia są pozostałości dawnego zespołu młyńskiego z końca XIX w. Do dyspozycji rowerzystów jest również nieopodal wiata odpoczynkowa z miejscem na ognisko, można tam zaplanować odpoczynek – Przytok znajduje się akurat w połowie trasy.

Opuszczając Przytok kierujemy się w stronę Sieciemina, mijając po drodze rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, w którym rosną aż cztery gatunki owadożernych roślin. W Siecieminie napotkamy największe nagromadzenie szachulcowych domów i zabudowań. Kolejną i zarazem ostatnią miejscowością naszej wycieczki w kratkę są Karnieszewice i tamtejszy kościół w konstrukcji ryglowej, wzniesiony w 1803 r., dawniej należący do protestantów. Ciekawa jest również jego wieża kryta gontem oraz sąsiadująca z nim aleja lipowa. Z Karnieszewic, przez Kołzin, kierujemy się z powrotem w stronę Sianowa. Po drodze możemy jeszcze zajrzeć do XIX-wiecznego arboretum, w którym prowadzone były próby wprowadzenia na Pomorze egzotycznych roślin. W tym momencie można tam obejrzeć sporo rzadko spotykanych w naszym klimacie gatunków drzew.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie