Trasy

Trakt Rybogryfa Trakt Rybogryfa

  • Dystans: 26.6 km
  • Czas trwania: 3 h 30 min
  • Poziom: łatwy
  • Suma podejść: 246 m
  • Suma zejść: 310 m

Przebieg: Koszalin (podnóże Góry Chełmskiej) – Kłos – Wegorzewo – Policko – Dzierżęcino

Kolor oznakowania: żółty

Trakt Rybogryfa to trasa przygotowana z myślą o wyjazdach rodzinnych – jest ona łagodna, niezbyt długa i przebiega obok wioski indiańskiej, która dla najmłodszych może być nie lada atrakcją. Startujemy w Koszalinie, u podnóża Góry Chełmskiej, przy pomniku Powstańców Listopadowych. Miły początek prowadzi nas z górki przez 4 km, aż do miejscowości Kłos. Tam, przy krzyżu przydrożnym, odbijamy w prawo i leśnym duktem poruszamy się aż do Węgorzewa Koszalińskiego. Po drodze mijamy wiatę odpoczynkową, drewniany mostek, szkółki leśne i leśniczówkę. Za Węgorzewem Koszalińskim wjeżdżamy na drogę główną nr 206, którą jednak po chwili opuszczamy i kierujemy się w lewo w kierunku Dęborogów. Na tym fragmencie powitają nas malownicze oczka wodne.

Po dojechaniu do miejscowości Wyszebórz możemy zobaczyć tamtejszy dwór z XIX w. z niewielkim parkiem. Nasza trasa biegnie jednak granicami Wyszeborza i wraz ze Szlakiem Megalitów prowadzi nas w sąsiedztwie Jeziora Górne Policko do samego Policka – również z zabytkowym dworem. Stamtąd kierujemy się w stronę jeziora Lubiatowo Górne, przed którym położony jest wspomniany we wstępie „Indiański Świat”, który zaprasza najmłodszych i nie tylko do odkrywania sekretów Indian. Jest to stylizowane gospodarstwo agroturystyczne, w którym znajdziemy namioty tipi, ogniska, wystawy i edukacyjne ścieżki spacerowe. W sezonie organizowane są tu również wydarzenia kulturalne i koncerty, w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni.

Po opuszczeniu „Indiańskiego Świata” kierujemy się ulicą Lubiatowską w stronę Dzierżęcina, w którym kończymy naszą wycieczkę.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie