Trasy

Z Greenwaya nad morze Z Greenwaya nad morze

  • Dystans: 26.3 km
  • Czas trwania: 3 h 15 min
  • Poziom: średni
  • Suma podejść: 172 m
  • Suma zejść: 93 m

Przebieg: Węgorzewo Koszalińskie – Szczeglino – Kościernica – Nacław – Jacinki – Polanów

Kolor oznakowania: czarny

Trasa „Z Greenwaya nad morze” jest łącznikiem pomiędzy główną nitką szlaku rowerowego Greenway ze szlakami nadmorskimi. Jej początek znajduje się w Węgorzewie Koszalińskim, tuż obok budynku świetlicy wiejskiej. Na początku wita nas aleja lipowa i charakterystyczne „domy w kratkę”. Poruszamy się wraz z przebiegiem innych szlaków, a po minięciu wsi, szutrową drogą, skręcamy w lewo, do lasu. Po przejechaniu niewielkiego fragmentu przejeżdżamy przez strumyk z wiatą turystyczną i niebawem znajdujemy się w okolicy miejscowości Szczeglino. Tam przejeżdżamy obok lapidarium poświęconego dawnym mieszkańcom, a jeśli mamy ochotę, możemy zjechać w stronę centrum i odwiedzić tamtejszy ceglany kościół, pochodzący z początku XX w. W pewnym fragmencie zjeżdżamy leśnym szlakiem w lewo i dzięki temu znajdujemy się w pobliżu „Szczeglińskich Kurhanów”, które skupiają kilka mogił, zarówno po prawej, jak i po lewej stronie szlaku.

Nasza trasa w dalszym ciągu prowadzi równolegle do głównej drogi, z którą spotykamy się w Kościernicy. Ciekawym zabytkiem, niestety w stanie ruiny, jest mauzoleum Loży Masońskiej, położone nieopodal kościernickiego kościoła, również wartego zobaczenia. W Kościernicy jedziemy przez moment asfaltem, ale po chwili znów go opuszczamy i kierujemy się za szlakiem w lewo. Ten fragment prowadzi po opuszczonym nasypie kolejki wąskotorowej Manowo – Polanów.

Kolejną miejscowością na naszej trasie jest Nacław, w którym wita nas eklektyczny pałac z XIX w. wraz z przyległym do niego, rozległym parkiem. Teraz czeka nas spory asfaltowy fragment biegnący przez ponad 5 km aleją bukową, w której rośnie kilkaset drzew, sięgających wieku 200 lat. Przed miejscowością Jacinki skręcamy w prawo i przejeżdżamy obok stawu z miejscem odpoczynkowym. Po chwili po raz kolejny znajdujemy się na nasypie kolejowym. Trasa kończy się przed Polanowem, przy początku szlaku na Świętą Górę Polanowską.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie