Trasy

VELO BALTICA - Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 VELO BALTICA - Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10

  • Dystans: 37.9 km
  • Czas trwania: 4 h 30 min
  • Poziom: średni
  • Suma podejść: 147 m
  • Suma zejść: 142 m

Przebieg: Pleśna - Gąski latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Osieki –Iwięcino – Bielkowo

Kolor oznakowania: zielony

Trasa rowerowa Velo Baltica jest częścią europejskiego szlaku Eurovelo 10, który po części pokrywa się również z Eurovelo 13, czyli szlakiem Żelaznej Kurtyny. Całość Velo Baltica liczy 245 km, a fragment na terenie powiatu koszalińskiego jest jego niewielką częścią, mającą długość ok. 42 km.

Koszalińskie Velo Baltica startuje w miejscowości Pleśna, a początkowy jego fragment przebiega piaszczystą plażą oddzieloną od lądu wysokimi klifami. Po przejechaniu 4,5 km dojeżdżamy do XIX-wiecznej latarni morskiej w Gąskach, która zaprasza nas do wejścia na taras widokowy. Sama latarnia ma wysokość nieco ponad 51 m, a z tarasu rozpościera się wspaniała panorama sięgająca od Kołobrzegu aż po jezioro Jamno.

Kolejną miejscowością na trasie jest Sarbinowo z kościołem pochodzącym z 1856 r. i zabytkowa chata rybacka z XIX w., która jest niejako zapowiedzią naszego następnego punktu: wsi Chłopy, która właśnie ze względu na swój rybacki charakter i zachowaną zabudowę została wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Warto też odwiedzić tamtejsze molo, z którego nieraz można obserwować rybackie kutry wracające z połowów.

Opuszczając Chłopy kierujemy się w stronę Mielna, po drodze warto jednak odwiedzić Mielenko i tamtejszą Aleję Lipową z wiekowymi drzewami. W samym Mielnie na uwagę zasługuje gotycki, XV-wieczny kościół i park dworski wraz z zabudowaniami. Kolejny fragment szlaku prowadzi przez Mierzeję Jamneńską, a trasa biegnie tutaj malowniczym nadbrzeżnym pasem jeziora Jamno, który także oddziela je od Bałtyku. Jezioro Jamno jest największym na ziemi koszalińskiej, a na kanale łączącym je z morzem występuje ciekawe zjawisko tzw. „cofki”, czyli zmiany kierunku przepływającej wody. Oprócz Mielna przy jeziorze położone jest także Unieście – z tych dwóch miejscowości w sezonie kursują statki do Koszalina. Może być to ciekawe urozmaicenie wycieczki!

Kolejne dwie miejscowości na trasie to Łazy i Osieki, przy którym opuszczamy już brzegi jeziora. Tutaj warto zobaczyć dworek z częściowo zachowaną konstrukcją szachulcową. Prowadzi do niego aleją kasztanowców – były już lipy, czas teraz na inne gatunki!

Po Osiekach wita nas Rzepkowo i Iwięcino z XIV-wiecznym ceglanym kościołem, zbudowanym w stylu gotyku pomorskiego. Warto wejść do środka i zobaczyć polichromię pochodzącą z 1697 r., przedstawiającą Sąd Ostateczny. Obok kościoła znajdują się także drewniane bramy, które nigdyś prowadziły na pobliski cmentarz. Opuszczając Iwęcino kierujemy się w stronę Bielkowa, w którym zakończymy już nasz koszaliński fragment Velo Baltica.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie