Zagroda Jamneńska
Zagroda Jamneńska to filia Koszalińskiego Muzeum Miejskiego skupiająca swoją uwagę na unikalnej w skali kraju historii oraz tradycji kultury jamneńskiej.
Jamno od samego początku swojego istnienia (z racji położenia na terenach podmokłych) przez wiele miesięcy w roku było niedostępne - drogę do Koszalina zbudowano dopiero ok. 1900 roku. Mieszkańcy tej osady musieli być całkowicie samowystarczalni. W warunkach enklawy wytworzyli oni unikalną kulturę i sztukę będącą mieszanką kultury słowiańskiej, niemieckiej oraz prawdopodobnie holenderskiej. Jej charakterystyczne elementy znajdziemy w architekturze, rękodziele, obyczajach (np. tradycyjne wesele jamneńskie). Bardzo charakterystyczne dla kultury jamneńskiej są wielokolorowe motywy tulipana.
Zagroda umiejscowiona w centrum Jamna w wyjątkowy sposób prezentuje wszystko co w Jamnie najpiękniejsze, prezentując to, jak wyglądało życie w Jamnie. Co ciekawe Zagroda to zrekonstruowana kmieca chałupa i została zbudowana metodami tradycyjnymi według zachowanych planów. Jest więc wierną kopią XIX-wiecznej architektury Jamna.
Sama Zagroda jako instytucja nie jest tylko nudną wystawą. To miejsce tętniące życiem za sprawą warsztatów rękodzielniczych czy imprez tematycznych takich jak organizowany regularnie „Jarmark Jamneński”. W ciekawy sposób poznamy tutaj wyjątkową kulturę jamneńską.
Powiązane trasy